Zbyněk Klíč, Matyáš Zrno: Demagogie mocichtivé feministky Naomi Wolfové

08. října 2008
08 Řij
Mladá fronta DNES
08.10.2008
Kdo a proč nastrčil do politiky Sarah Palinovou?
Takto sugestivně se 1. října ptá v komentáři v MF DNES Naomi Wolfová.
Článek prezentuje jako nezávislý komentář (vzbuzený značkou Project Syndicate), který se na první pohled snaží působit objektivně.
Vyjmenovává kritiku Palinové zleva i obdiv zprava. O všem pak prohlásí, že se opírá o skutečně existující důkazy - jaké důkazy má však pro „mafiánský styl vládnutí“ aljašské guvernérky nebo pro tvrzení o „chaotickém rodinném životě“? Nemluvě o tom, že snažit se „bublinu“ okolo Palinové vysvětlit jako ryze sociálně-genderově motivovanou nespokojenost bílých žen z nižších vrstev je poněkud velmi zjednodušující.

Kdo je Wolfová?
Spíše bychom se tedy měli ptát, kdo je Naomi Wolfová, v titulcích uvedená jako „americká publicistka“? Na stránkách Project Syndicate je prezentována jako „Autorka nejnovější knihy The End of America: Letter of Warning to a Young Patriot (Konec Ameriky: Varovný dopis mladému vlastenci) a chystané knihy Give me Liberty: How to Become an American Revolutionary (Dejte mi svobodu: Jak se stát americkou revolucionářkou) a jako spoluzakladatelka amerického hnutí za demokracii American Freedom Campaign.“
To zní velmi hezky (kdo by nebyl pro demokracii...), ale letmým pohledem na internetu zjistíme, že uvedená organizace - American Freedom Campaign - má za cíl především kritiku současné administrativy a boje proti teroru (její základní náplní je teze, že teroristé by měli mít úplně stejnou právní ochranu jako kterýkoliv Američan).
V článku Wolfová dále kritizuje dobré postavení vzdělaných bělošek v kontrastu k těžkému životu většiny žen, „které nám připravují jídlo, zpracovávají internetové objednávky a utírají loužičky v nemocnicích“. A které si zaslouží podporu tváří v tvář „nastrčené kandidátky na osm (nebo i více) dalších let vlády gangsterů, kteří ukořistili americké bohatství, rozvrátili ekonomiku a poslali čtyři tisíce statečných mladých mužů a žen na smrt ve válce založené na lžích“. Poněkud silná slova i pro někoho, kdo nemusí být fanda George Bushe.
Ostatně Wolfová prohlásila, že administrativa George Bushe po útocích 11. září je srovnatelná s nacistickým Německem ve své prvotní fázi...
S Wolfovou, která horuje pro špatně placené dělnice, se na založení už citované organizace AFC podílel například William Hazeltine, zakladatel farmaceutické korporace Human Genom Science, zaměstnávající 770 lidí a s investicemi za léta 1990-2000 ve výši dvou miliard dolarů. Sama Wolfová pak vydělávala měsíčně 15 000 dolarů za rady Albertu Goreovi v jeho předvolební kampani proti Georgi Bushovi (radila mimo jiné i Clintonovi).

Kdepak nezávislost Wolfová samozřejmě vůbec není nezávislou autorkou. Sama se považuje za představitelku třetí vlny feminismu, advokátku progresivismu a na svém blogu horuje pro kandidáta demokratů Baracka Obamu. Nachází se samozřejmě na straně zastánců potratů a tvrdí, že někdy má matka dokonce povinnost rozhodnout, že plod v ní má zemřít. Samozřejmě patří k odpůrcům pornografie a zahalování tváří muslimek na veřejnosti považuje za správné.
Je s podivem, že dostane-li se zástupkyně něžného pohlaví do tak vysoké pozice, jako je guvernérka a kandidátka na viceprezidentku,Wolfová se může vzteky přetrhnout. Má to však své důvody - Palinová je odpůrkyní potratů a porodila dítě s Downovým syndromem. Obhajuje konzervativní názory, a tím se diskredituje v očích Wolfové. Vstup Palinové do prezidentské kampaně je pro demokraty černou můrou. Proti úspěšné ženě s exekutivními zkušenostmi, s pověstí bojovnice proti nekalostem nemají argumenty, a tak se uchylují k očerňující kampani. Symbolizuje to jediné - obavu Obamova štábu z volebních komplikací.

ZBYNĚK KLÍČ redaktor CEVRO Revue
MATYÁŠ ZRNO pracovník Občanského institutu

Článek vyšel v Mladé frontě DNES 8.10.2008