Červen
Opozici opustil další poslanec
Opoziční ČSSD 21. června ztratila dalšího poslance. Své rozhodnutí opustit klub oznámil předsedovi sociálně demokratických poslanců Petr Wolf, který byl zvolen v Moravskoslezském kraji.
Wolf své vystoupení z klubu zdůvodnil problémy a neshodami uvnitř ostravské organizace strany. Poslanec současně odmítl, že by svůj odchod koordinoval s ODS. Za odchodem Wolfa z klubu mohly zřejmě být i anonymní výhrůžky, které už několik týdnů dostával prostřednictvím SMS. Souvisely pravděpodobně s jeho vstřícným postojem k vybudování amerického radaru v Česku. Wolf je označil za vrchol pyramidy. Hovořil o osobním vyhrožování a výhrůžné korespondenci z úrovně krajských šéfů, které podle něho souvisí s krajskými volbami. Petr Wolf kromě poslaneckého klubu vystoupil také z ČSSD.
Sociální demokracie tak přišla od voleb již o čtvrtého poslance. Z toho tři předchozí vyloučila ze svých řad sama. Miloš Melčák a Michal Pohanka přišli o členství ve straně kvůli podpoře koaliční pravicové vlády, Evžena Snítilého vyloučili sociální demokraté za to, že při prezidentské volbě zvedl ruku pro Václava Klause.
Levora příštím plzeňským primátorem?
Šéf plzeňské ODS a člen výkonné rady Miroslav Levora připustil v rozhovoru pro média, že patří mezi možné kandidáty na post plzeňského primátora. Tato pozice by se mohla uvolnit, pokud by dosavadní primátor města Pavel Rödl uspěl v krajských volbách letos na podzim. V těchto volbách již nekandiduje dosavadní hejtman Petr Zimmermann, který se uchází o místo v Evropském parlamentu.
Výkonná rada k Lisabonské smlouvě
Výkonná rada ODS, která se sešla k dalšímu zasedání 24. června, ocenila vystoupení české delegace na Evropské radě. Česká delegace podle usnesení VR zabránila kontraproduktivnímu tlaku na urychlené pokračování v ratifikaci smlouvy i po jejím irském zamítnutí a dosáhla uznání specifického postupu ČR, mj. v závislosti na rozhodnutí Ústavního soudu.
VR zároveň konstatovala, že i případné dokončení ratifikačního procesu v dalších členských zemích EU včetně ČR bude pouze formálním naplněním mezinárodního závazku, vyplývajícího z Vídeňské konvence a že bez souhlasu všech 27 členských zemí EU lisabonská smlouva stejně nemůže vstoupit v platnost, jak vyplývá z primárního práva EU.
VR je zároveň přesvědčena, že české předsednictví EU musí za této situace aktivně vstoupit i do budoucího řešení smluvního základu EU, a to i mimo rámec současného znění textu lisabonské smlouvy.
Vedle evropských záležitostí se výkonná rada zabývala také postojem ke stávce některých odborových svazů. Právo na stávku je podle VR v ČR zaručeno ústavou. Nicméně stávka, která proběhla 25. června, byla stávkou politickou. Nesouvisela s hájením zájmů zaměstnanců v rámci kolektivního vyjednávání a pouze poškodila zaměstnavatele a ve svých důsledcích pak i zaměstnance. Od zahájení reforem vzrostly reálné mzdy v průmyslu o 3,8 % a ve stavebnictví o 5,4 %. Je to třetí až čtvrtý nejvyšší nárůst reálných mezd za období leden až duben v posledních 10 letech. Nezaměstnanost klesá a roste počet volných pracovních míst. Reálné platy rostou dokonce rychleji než produktivita práce. Demografický vývoj a jeho nevyvratitelná fakta musí vést každou odpovědnou vládu k provedení penzijní a zdravotnické reformy. České zaměstnance tak podle VR neohrožují reformy, ale naopak nedostatek reforem.
Přímá volba prezidenta?
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vypracuje do 31. srpna koaliční návrh přímé volby prezidenta. Vláda tak zažehnala spory o návrhu zelených vypsat o přímé volbě prezidenta referendum. Nakloněni mu nebyli lidovci a část ODS. Dohodu přineslojednání špiček ODS, KDU-ČSL a SZ 2. července. Podle očekávání pak vláda k návrhu zelených zaujala neutrální stanovisko. Zelení návrh podle ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) zatím stahovat nebudou, poputuje tak do sněmovny, kde ale nemá velké šance na úspěch. Liška jako jeden z předkladatelů návrhu po jednání vlády novinářům řekl, že iniciativa už splnila svůj účel, protože vyprovokovala oživení diskuse o přímé volbě prezidenta. Pokud koalice přijde s přijatelným návrhem, nebudou podle něj zelení na referendu bezpodmínečně trvat.
Koalice není jednotná v otázce případného způsobu přímé volby ani v tom, zda má mít nově volený prezident i jiné kompetence než nyní. Lidovci si přejí zůstat u současných pravomocí prezidenta, ODS uvažuje o jejich rozšíření. Šéf poslaneckého klubu nejsilnější vládní strany Petr Tluchoř v souvislosti s návrhem zopakoval, že přímá volba prezidenta by byla změnou, po které by bylo možné do boje o nejvyšší funkci znovu poslat současného prezidenta Václava Klause. V případě, že by uspěl, by to byl již jeho třetí mandát.