Květen

19. Června 2008 - Petr Sokol
19 Čer

ODS se setkala se zástupci maďarské strany FIDESZ
Občanská demokratická strana ve čtvrtek 15. 5. 2008 přivítala zástupce maďarské strany FIDESZ, jejichž delegace přijela do Prahy rozvíjet vzájemné politické vztahy obou pravicových stran. Tříčlennou delegaci FIDESZu vedl předseda poslaneckého klubu FIDESZ pan Tibor Navracsics, se kterým přicestoval předseda zahraničního výboru maďarského parlamentu Zsolt Nemeth a vedoucí pracovní skupiny pro EU v kabinetu zahraničních věcí FIDESZ paní Sára Görömbei.
   Zástupci FIDESZ zde jednoznačně deklarovali úplnou podporu ODS pro vybudování radarové základny na území ČR. Významná část diskuse se vedla nad otázkou energetické bezpečnosti a obě strany se shodly na tom, že další výzkum a využití jaderné energie je nezbytným předpokladem pro zajištění dostatečných energetických zdrojů pro obě země. ODS a FIDESZ vyjádřily vzájemnou podporu ve spolupráci v této oblasti a dohodly se na další užší spolupráci energetických expertů. Zástupci FIDESZ projevili rovněž zájem o bližší spolupráci na expertní úrovni v otázce přípravy na předsednictví, neboť Maďarsko bude Radě EU předsedat v roce 2011. Obě delegace se shodly na nutnosti častějšího vzájemného setkání a na spolupráci na politických programech.

Vláda podpořila rozvoj Ústeckého kraje
Vláda se na svém výjezdním zasedání v Teplicích věnovala mimo jiné problematice Ústeckého kraje. Cílem bylo podpořit regionální rozvoj tohoto kraje, který patří mezi znevýhodněné oblasti republiky. Během jednání vláda podpořila vybudování kampusu Ústecké univerzity, budování justičního areálu v Ústí nad Labem a věznice v Rapoticích, obnovu pomníku v Terezíně z prostředků státního rozpočtu a schválila 450 mil. Kč pro rozvoj Ústeckého kraje, na jehož území se provádí těžba uhlí a výroba elektrické energie spalováním uhlí.

Předseda EK pochválil českého premiéra za přípravu předsednictví
České předsednictví v Radě EU, Lisabonská smlouva a Evropské jaderné fórum, to byla témata společného setkání premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka a předsedy Evropské komise J. M. Barrosa. Předseda Evropské komise uvedl, že odstraňování bariér, motto českého předsednictví, je „přesně to, co si Evropská komise přeje.“ Zároveň ocenil, že premiér má jasnou představu o předsednictví. „Premiér má velice jasné představy o hlavních prioritách. A já je podporuji,“ uvedl předseda EK.

Jihomoravská a ústecká ODS zahájily krajskou volební kampaň
Jihomoravská ODS představila na tiskové konferenci svého kandidáta do krajských voleb. Hlavními cíly Milana Venclíka, lídra kandidátky a 1. náměstka hejtmana Jihomoravského kraje je podpora dopravy, zaměstnanosti, cestovního ruchu, vzdělání, zdravotní péče a pro jižní Moravu typického vinařství a zemědělství. Dalšími body programu je dokončení dálničního spojení Brna a Vídně přes Mikulov a podpora začínajících podnikatelů v tzv. podnikatelských inkubátorech. Volební kampaň jihomoravských občanských demokratů má motto „Činy jsou mocnější než slova“.
   Volební kampaň zahájila ODS rovněž v Ústeckém kraji, jejíž kandidátku povede dosavadní hejtman Jiří Šulc. Jedním z cílů ODS v Ústeckém kraji je snížení míry nezaměstnanosti v regionu na průměr České republiky. Dle Jiřího Šulce toho chtějí občanští demokraté dosáhnout jak podporou investorů, tak i podporou vzdělávání a zpřísněním výplaty sociálních dávek. ODS chce dále do dvou let na území celého kraje zavést program proti zneužívání sociálních dávek, který letos na jaře začal fungovat v Litvínově, kde lidé část sociálních dávek dostávají v poukázkách. V plánu je jejich výplata prostřednictvím čipové karty. ODS se chce v kampani zaměřit například na řešení nezaměstnanosti, na životní prostředí, ale i na průhlednost v rozhodování.

Ústavní soud posvětil zdravotnické poplatky
Ústavní soud odmítl návrh na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí, včetně diskutovaných poplatků. Z verdiktu Ústavního soudu vyplývá, že vládní reforma zdravotnictví není v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Rozhodnutí Ústavního soudu tak znamená, že lékaři a nemocnice budou i nadále vybírat od pacientů poplatky. Proti rozhodnutí Ústavního soudu se nelze odvolat.