Měli by čeští politici bojkotovat účast na olympiádě v Číně?

19. Června 2008 - redakce
19 Čer

Petr Bratský
poslanec PČR

Nejen čeští. Nejprůkaznější ukázkou propagandy by bylo, kdyby tam nakonec byli jen politici čínští. Sportovci ať sportují, je nefér po nich chtít nějaká gesta, budiž však všechna čest těm, kdo se jich přes hrozby postihů odváží. Demokratičtí politici v ČR i ve světě by však k poměrům v Číně nebo Tibetu neměli mlčet. Neúčast je za současného stavu zcela na místě.

Miroslav ŠevčíkMiroslav Ševčík
ředitel Liberálního institutu

Bojkot olympiády za situace, kdy se čeští politici účastní obchodních či jiných jednání s čínskými představiteli, je pokrytectví. Daleko důležitější je přesvědčovat  všechny zainteresované strany o přednostech svobodných demokratických režimů. Mám za to, že otevírání společnosti, například i prostřednictvím olympijských myšlenek, je důležitější než okázalý bojkot. Šíření olympijských ideálů může otevřít oči mnoha milionům Číňanů a posílit je v boji proti nedemokratickému režimu.


Zdeněk LhotaZdeněk Lhota
poslanec PČR

Co se týče režimu v Číně, nedělám si o něm ani ty nejmenší iluze. Na druhou stranu si nejsem jist, zda lze nahlížet na olympiádu jako na to, co jsme znali pod pojmem spartakiáda.