Jak budeme volit v roce 2010?

14. května 2008
14 Kvě
Hospodářské noviny
14.05.2008

Pro vládu je připraveno osm verzí nového volebního zákona
Zadání je, aby komunisté neposílili
Vítěz voleb má dostat bonus

Ambiciózní plán, jak se u příštích voleb vyhnout patovým výsledkům, je hotov - a hned v osmi provedeních. 
   Nový volební zákon, který za měsíc projedná vláda, počítá s největšími zásahy do volebního systému od posledního neúspěšného pokusu z dob opoziční smlouvy. 
   Jednotlivé varianty vypracovali přední čeští experti. HN mají jejich návrhy k dispozici.
   Experti své návrhy propočítali na výsledky voleb v roce 2006, což nedopadlo pro všechny příznivě. "Podle většiny metod by si polepšili zelení, tratili by ale lidovci," říká politolog Petr Sokol z institutu CEVRO blízkého ODS, který se na nových návrzích podílel.
   Lidovci se k chystaným volebním změnám skutečně staví skepticky. "Spravedlivý je poměrný systém bez koeficientů, není důvod k nějakým benefitům pro vítěze. Každý hlas by měl mít stejnou váhu," uvedl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa.
   Přípravu změn ale řídí ODS a ta počítá s něčím úplně jiným. Mezi variantami je třeba nový italský model, díky němuž letos vyhrál Silvio Berlusconi: vítěz dostane bonus a strany jdou do voleb jako koalice, což by v Česku mohlo oslabit komunisty. Anebo model polský, kdy každá strana, která získá například víc než dvacet procent hlasů, dostane zvláštní bonus.
   "Při vymýšlení jsme byli limitováni koaliční smlouvou, tedy tím, že zavedeme bonus pro vítěze a nepoškodíme malé strany," říká ředitel CEVRO Ladislav Mrklas. Řešení nesmí odporovat nálezu Ústavního soudu, který už změnu volebního zákona jednou zrušil, protože poškozovala malé strany.
   ODS ani malým stranám by naopak nevadilo, kdyby tratili komunisté."Zadání nebylo eliminovat komunisty, ale spíš nezvýšit jejich volební zisky," dodal Mrklas.
   Ministerstvo spravedlnosti se k materiálu nechce vyjadřovat, dokud jej neprojedná.
   Kterou variantu si vláda vybere, zatím není jisté.
   "Je možné, že to nakonec nebude žádná," tvrdí šéf ústavněprávního výboru a poslanec ODS Marek Benda. V minulosti většina snah měnit volební zákon totiž narazila. Opozice navíc už dopředu oznámila, že o změnách volebního systému nyní jednat nechce.
   "Změny by měly vést k tomu, aby v Česku mohly vznikat většinové koalice. Aby mohl vítěz voleb vládnout. Žádné změny, které navrhuje vláda, nyní nepodpoříme. Pro příští volby chceme zachovat současný systém," řekl místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach.
   Experti nyní propočítávají, jak by podle jednotlivých variant dopadly parlamentní volby v předchozích letech.
   "Zatím není jasné, zda vybraná varianta změní velikost volebních obvodů. Některé se změnou volebních obvodů počítají, jiné ne, některé chtějí vytvořit i více variant volebních obvodů," říká politolog Tomáš Lebeda, který počítá jednu z variant.
   Podle všech oslovených expertů na volební systémy je ale jasné, že konečné rozhodnutí bude jen v rukou politiků, ne legislativců.
   "Nedokážu říct, kde je favorit, výběr konečné varianty je čistě politickou otázkou," prohlásil Petr Sokol z konzervativního sdružení CEVRO.

Některé z navrhovaných volebních metod

Italská metoda
Vítěz voleb dostane přes padesát procent křesel, aby mohl utvořit vládu. Ve volbách však nevítězí strana, ale koalice stran, která se vytváří před samotnými volbami. Podle této metody volí v Itálii.

Metoda řecká
Křesla se rozdělují ve dvou kolech. V prvním kole se většina křesel rozdělí poměrně, ve druhém celostátní vítěz dostává jako bonus zbytek.

Polská
Při této metodě jsou dvě hranice pro vstup do parlamentu. Strany, které překročí vyšší ze stanovených hranic, si pak rozdělí bonus, a tím posílí.

Tvrdý bonus pro vítěze
V celostátních volbách do sněmovny by se rozdělovalo 185 poslaneckých mandátů. Vítězná strana by jako bonus dostala zbylých 15 křesel.

Hospodářské noviny, 14.5.2008, str. 1

Původní text najdete zde.