Událost roku - Hillary Clintonová se vrátila do hry o Bílý dům
14. 2. Bývalý republikánský uchazeč o post amerického prezidenta Mitt Romney vyjádřil v boji o Bílý dům podporu někdejšímu rivalovi Johnu McCainovi. McCain jasně vítězí v republikánských primárkách a je favoritem své strany na zisk nominace. Romney z primárek odstoupil minulý týden. K jeho rozhodnutí přispěl hlavně neúspěch při tzv. superúterý.
20. 2. Barack Obama získal 58 procent hlasů wisconsinských demokratů, Hillary Clintonová 41. Na Havaji byl rozdíl ještě větší: Obama 76 procent, Clintonová 24. To je ovšem pramalé překvapení, jelikož Barack Obama se narodil v Honolulu a strávil tam značnou část svého dětství. U wisconsinských republikánů podle očekávání zabodoval favorit John McCain. Dostal 54 procent hlasů, jeho jediného vážnějšího soupeře Mikea Huckabeeho podpořilo 37 procent voličů. Obama ve Wisconsinu získal podle průzkumů zhruba stejnou podporu od bělošských žen, jako jeho soupeřka. Přitom právě bělošky byly až dosud považovány za hlavní voličskou skupinu na straně Clintonové. Obamu s převahou podpořili rovněž bělošští muži a členové odborových svazů, což je další část demokratických voličů, o něž se opírá jeho rivalka.
1. 3. Český předseda vlády Mirek Topolánek podporuje republikánského kandidáta na amerického prezidenta Johna McCaina. Topolánek v rozhovoru pro deník MF Dnes řekl, že si přeje, aby McCain vyhrál, neboť je pro něho zárukou kontinuity politiky současného prezidenta George Bushe.
5. 3. Hillary Clintonová se vrátila do hry o Bílý dům. Zvítězila v důležitých primárkách ve státech Texas a Ohio, čímž snížila náskok Baracka Obamy. Hillary vyhrála troje ze čtyř úterních primárek – kromě Texasu a Ohia ještě v Rhode Islandu. Obama triumfoval ve Vermontu a podle prvních odhadů také ve volebních shromážděních (caucases) v Texasu, kde se volí ve dvou krocích. Na straně demokratů šlo v úterních primárkách hlavně o to, zda bude pokračovat drama, anebo zda bude v podstatě jasno. Mezi republikány stála otázka jinak: získá jasný favorit John McCain dostatek delegátů, aby měl stranickou nominaci úplně jistou? Jedenasedmdesátiletý arizonský senátor, jenž se o Bílý dům uchází podruhé, vyhrál všechny čtyři souboje. Jeho poslední soupeř, baptistický pastor a bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, jenž měl stejně už jen čistě teoretickou šanci, po oznámení výsledků ukončil kampaň. „Nyní je třeba se soustředit na to, co se musí stát – sjednocení naší strany,“ řekl Huckabee poté, co McCainovi pogratuloval k vítězství. „Jsem velmi potěšen, že jsem dnes v noci získal dostatek delegátů, abych mohl s vírou a pokorou říci, že budu republikány nominován na prezidenta,“ prohlásil McCain v texaském Dallasu.
5. 3. Americký prezident George W. Bush podpořil republikánského kandidáta Johna McCaina. Ten si již definitivně zajistil účast v boji o Bílý dům. Na rozdíl od demokratů se už může soustředit na kampaň před samotnými volbami. „Bude prezidentem, se kterým přijde jak rozhodnost porazit nepřítele, tak veliké srdce, které bude milovat ty, jimž je ubližováno,“ řekl Bush v zahradě Bílého domu.
11. 3. Barack Obama si v sérii primárek připsal další vítězství. S velkým náskokem vyhrál ve státě Mississippi. Podle téměř úplných výsledků dostal 61 procent hlasů, zatímco jeho soupeřka Hillary Clintonová 37. Letošní vyrovnaný souboj o stranickou nominaci do prezidentské volby tím ale nekončí. Počet volitelů nutných pro získání demokratické nominace je 2 025. Po Mississippi je podle propočtu CNN stav následující: Barack Obama má 1 608 delegátů, Clintonová 1 478. Souboj tak bude pokračovat, a to 22. dubna v lidnaté Pensylvánii. Tam se Obama s Clintonovou utkají o 158 delegátů. Bývalá první dáma na Pensylvánii sází, doufá, že by zdejší voliči mohli smazat Obamův náskok.