Poznamená volba prezidenta fungování vládní koalice?

11. dubna 2008 - redakce
11 Dub

Bedřich MoldanBedřich Moldan
senátor

Volba prezidenta nepochybně už koalici poznamenala, a to negativně, vzrostla nedůvěra mezi koaličními partnery, zejména mezi ODS a Zelenými. Jde o záležitost dlouhodobou, ne-li trvalou. Nicméně, nesoulad není tak veliký, aby koalici zcela rozvrátil. Nebezpečnější jsou věci, které s volbou nemají nic společného.

 

Jan OutlýJan Outlý
politolog, FF UHK

Vládní koalice byla utvořena na ryze pragmatickém základě, je zřejmé, že nevzroste-li podstatně počet tak zvaných přeběhlíků, jiná konstelace není možná, proto ani narušené vztahy z volby prezidenta nebudou mít bezprostřední vliv na její existenci či zásady jejícho fungování. Je však pravděpodobné, že s blížícími se volbami do Sněmovny, a tedy snahou o obnovení vymezování se stran vůči sobě navzájem, se reminiscence z období prezidentské volby projeví silněji.

 

Miroslava NěmcováMiroslava Němcová
místopředsedkyně PS

To ukáže čas. Rozhodnutí SZ o tom, že se přidají k ČSSD a KSČM a budou prosazovat veřejnou volbu, považuji za velmi nefér. Vystoupení Martina Bursíka a Kateřiny Jacques během samotné prezidentské volby raději už nekomentuji. Byly to rány, po nichž zůstaly jizvy. Nemyslím, že se zacelí rychle a snadno.