Boj o Lisabonskou smlouvu / Irské referendum

10. dubna 2008 - Marek Buchta
10 Dub

Většina členských zemí EU se rozhodla, že jejich občané nemají co mluvit do schvalování Lisabonské smlouvy. I ve Velké Británii, kde všechny tři velké strany slibovaly voličům referendum ve svých volebních programech, bude nakonec rozhodovat parlament. Premiér Brown poztrácené politické body z nesplněného slibu ihned kompenzoval prohlášením, že se vlastně nejedná o ústavu, ale jen o smlouvu a zejména, že se beztak podařilo vyjednat pro Británii významné výjimky(!). Situace se komplikuje i v Polsku, kde se způsob ratifikace stal předmětem politického boje mezi vládnoucí PO a opoziční stranou Právo a spravedlnost. Jedinou zemí, která referendum určitě uspořádá, tak stále zůstává Irsko. Referendum se bude konat druhý týden v červnu, možná dokonce v pátek třináctého. Kampaně politických stran i nezávislých organizací jsou v plném proudu již od února.

Tábor pro
V táboře stoupenců Lisabonské smlouvy je husto a jsou zde vedle sebe vládnoucí i opoziční strany. Pro ANO je jak nejsilnější irská strana Fianna Fáil premiéra Bertie Aherna, tak největší opoziční strana Fine Gael, tak i třetí největší strana v zemi, Labour party. Pro ano je i malý koaliční partner vládnoucí strany, Progresivní demokraté. Ve složité situaci se ocitl druhý koaliční partner, Zelení, jehož ministři solidárně podporují stejný názor jako ostatní strany vládní koalice, zatímco ve členské základně je téměř 40 % hlasů proti.

Tábor proti – CAEUC a Libertas
Po obsáhlém seznamu v předcházející části je jasné, že v táboře odpůrců příliš plno nebude. Zato je zde zastoupena kritika zleva i zprava. Ze stran zastoupených v parlamentu je proti pouze Sinn Fein, doplněná malými mimoparlamentními levicovými stranami a nezávislými skupinami. Tito odpůrci lisabonské smlouvy se sdružily do skupiny CAEUC – Campaign Against the EU Constitution. Proti je též již zmíněná velká část Zelených. Ne zcela jasná je pozice odborů, které jsou však také spíše proti. Zprava smlouvu kritizuje a samostatnou kampaň vede „think tank“ Libertas, založený jedním z nejbohatších irských podnikatelů, Declanem ­Gan­leym.

Veřejné mínění
Pokud sečteme aktuální stranické preference stran, které jsou pro, dojdeme k číslu minimálně 65 %. Vše by tedy mělo být zcela jasné. Nicméně, aktuální výzkum veřejného mínění k referendu ukazuje pouze 46 % rozhodnutých pro, 23 % proti a 31 % nerozhodnutých. Zejména množství nerozhodnutých vede k jisté nervozitě na straně příznivců smlouvy, kteří by velmi neradi připustili, aby se právě Irsko stalo hrobařem této dohody. Právě nerozhodnutí se tak stanou cílem rozsáhlých přesvědčovacích kampaní obou táborů.


Kampaně pro přijetí Lisabonské smlouvy:Kampaně strany Fine Gael
          Kampaně strany Fine Gael


Kampaně strany Fianna Fáil
         Kampaně strany Fianna Fáil

 

 

Kampaně proti přijetí Lisabonské smlouvy:


Kampaně strany CEAUC
  Kampaně strany CEAUC


Kampaně strany Libertas
Kampaně strany Libertas