Chorvatsko: Jdeme dál!

30. ledna 2008 - Petr Sokol
30 Led

Na konci listopadu si Chorvaté zvolili poslance národního parlamentu Saboru. Předvolební kampaň se vzhledem k vývoji voličských preferencí brzy změnila v souboj pouze dvou politických sil. Vládní pozici obhajovalo konzervativní Chorvatské demokratické společenství (HDZ) premiéra Ivo Sanadera a z opozičních lavic na něj útočila postkomunistická Sociálnědemokratická strana (SDP).

Jdeme dál!
Vládní HDZ vsadilo na kontinuitu a prezentaci vládních úspěchů. Centrem jeho kampaně se stalo heslo „Jdeme dál!“. Tuto pečeť nesl i ústřední volební klip konzervativců. V něm vystupoval premiér Sanader, neustále kráčel kupředu, vyjmenovával vládní úspěchy a zdůrazňoval, co vše ještě HDZ v případě pokračování jeho vlády dokáže. V klipu se k němu postupně přidávali další a další občané. Takže nakonec šlo dál se Sanaderem hned několik desítek občanů. Kampaň „Jdeme dál!“ se nemusí jevit jako úplně nejoriginálnější, představme si proto i její vyvrcholení. Tím se stal plakát s chorvatským fotbalovým reprezentantem Niko Kovačem. Jeho zveřejnění mělo výborné načasování na dobu, kdy chorvatský národní tým krátce před parlamentními volbami vybojoval postup na mistrovství Evropy. Heslo „Jdeme dál“ na plakátu s Kovačem proto spojilo HDZ s úspěchy fotbalistů a vlastně s úspěchem obecně.
   Zmínku si ještě zaslouží kampaň HDZ v zahraničí. V Chorvatsku jsou vyhrazená určitá parlamentní křesla pro zahraniční Chorvaty. Nejvíce jich žije v sousední chorvatské části Bosny a Hercegoviny, kde téměř všichni volí HDZ. Konzervativci zde proto zveřejnili plakáty se sloganem „Aby byl váš hlas slyšet i v budoucnu!“, a to přesto, že opozice o zrušení „­za­hraničních“ mandátů veřejně neuvažovala…

Dva lídři
Sociální demokraté v kampani museli překonat fakt, že půl roku před volbami zemřel jejich dlouholetý předseda a bývalý premiér země Ivica Račan. Strana na jeho místo překvapivě vybrala málo známého, jednačtyřicetiletého Zorana Milanoviče. Strana se s obavami, že Milanovič nebude dostačujícím soupeřem pro premiéra Sanadera, vypořádala originálně a do voleb postavila dva lídry. Vedle předsedy strany Milanoviče tak kampaň vedl i stranický kandidát na premiéra, ekonomický expert Ljubo Jurčič. Oba kandidáti se spolu objevili i na centrálním předvolebním plakátu nakonec poražené strany.

Evropský evergreen
Poslední poznámku věnujme formě volební propagace, která se stala evropskou módou. I v Chorvatsku se objevily plakáty rozdělené barevně na dvě půlky. Zde byly modro-červené a použilo je HDZ. V červené části bylo vždy uvedeno něco negativního, co si měl volič spojit s SDP, v modré půlce pozitivní odpověď HDZ, třeba v podobě odmítnutí legalizace drog.

 
Fotbalový reprezentant Niko Kovač a kampaň HDZ „Jdeme dál!“.
Fotbalový reprezentant Niko Kovač a kampaň HDZ „Jdeme dál!“.


SDP reagovalo na smrt dlouholetého předsedy nominací dvou lídrů. Slogan „Lidé jsou zákon“.
SDP reagovalo na smrt dlouholetého předsedy nominací dvou lídrů. Slogan „Lidé jsou zákon“.

Plakát HDZ odmítající legalizaci drog připomíná kampaně z mnoha jiných evropských států.
Plakát HDZ odmítající legalizaci drog připomíná kampaně z mnoha jiných evropských států.