Americký volební rok

30. ledna 2008 - Marek Buchta
30 Led

S velkým očekáváním bude 4. listopadu celý svět vzhlížet k výsledkům amerických prezidentských voleb. Společně s prezidentem se volí též jedna třetina senátorů, celá Sněmovna reprezentantů, guvernéři v 11 státech a uskuteční se i řada dalších místních voleb. Je tedy opravdu o co bojovat.

Zejména proto, že není jasného favorita. Poprvé od roku 1928 se boje o nominaci na prezidentskou volbu nezúčastní ani dosluhující prezident, ani aktuální viceprezident. To otevírá pole celé řadě nových i staronových tváří.

Kampaň v americkém stylu
V České republice se v souvislosti s jedním z kandidátů na prezidenta začal používat výraz „kampaň v americkém stylu“. To je spíše úsměvné. Pokud chceme něčím charakterizovat americký styl kampaní, je nutno zmínit zejména maximální profesionalitu vedení kampaně, ohromné nasazení a vysoké finanční prostředky. Nevím, který z těchto prvků pan Švejnar dokáže nabídnout.
  Pojem profesionalizace vedení volebních kampaní rozhodně nemá v Americe přídech něčeho nového, nebo dokonce nepatřičného, jako u nás. Úspěch je vždy kolektivním dílem a seznamy členů volebních teamů jednotlivých kandidátů vám připomenou titulky amerických filmů. Samozřejmostí je využití výzkumů veřejného mínění a zvládnutí různých technik politické komunikace. Maximální pozornost je věnována internetové prezentaci jednotlivých kandidátů, všem technikám přímého oslovení voličů a využití dobrovolníků. Z médií dominují televizní spoty, nicméně lze očekávat stále věší posun od tohoto tradičního média k nejrůznějším formám internetové propagace. Opravdovým fenoménem se staly sdílené sítě na webu, reprezentované zejména servery You Tube, MySpace, Flickr nebo Facebook. CNN dokonce ­zorganizovala ve spolupráci s You Tube předvolební debaty se zapojením veřejnosti.
   Kampaň je na naše poměry enormně dlouhá a samozřejmě i finančně náročná. První volební shromáždění se uskutečnilo v Iowě již 3. ledna a první primárky v New Hampshire 8. ledna. Do voleb tak zbývá ještě velmi dlouhá doba. Mezníky v ní budou představovat například tzv. Supervolební úterý, kdy se konají primárky ve 23 státech, dále sjezdy (konventy) obou velkých stran na přelomu srpna a září nebo televizní debaty kandidátů 26. září, 7. a 15. října.
   O finanční náročnosti takovéhoto způsobu voleb není potřeba pochybovat. Nejčastěji uváděnými údaji jsou předpokládané celkové náklady všech kandidátů, které by měly překročit magickou jednu miliardu dolarů. Stav financí jednotlivých kandidátů můžete sledovat on-line například na www.opensecrets.org. Nejlépe je na tom zatím H. Clintonová, následovaná B. Obamou a M. Romneym. Další velké peníze může do kampaně přilít případný nezávislý kandidát (spekuluje se zejména o bohatém starostovi New Yorku M. Bloombergovi). Většina zdrojů pochází od individuálních dárců. Existuje ale i prvek státního financování ve formě tří dolarů, které může každý Američan zaškrtnutím příslušného políčka na daňovém přiznání poslat do fondu na financování prezidentských kampaní.

První výsledky
Vše je teprve na samém začátku, ale už první primárky v Iowě a v New Hampshire ukázaly, že průběh voleb bude zajímavý, a že se můžeme dočkat i různých překvapení. V Iowě o sobě dal výrazně vědět demokratický kandidát Barack Obama, který s přehledem porazil oba hlavní konkurenty v demokratickém táboře, Johna Edwardse i Hillary Clintonovou. V New Hamshire mu všechny výzkumy předpovídaly potvrzení pozice. Výzkumy se ale tentokrát spletly a ke své velké radosti se těsným vítězstvím vrátila do boje Clintonová.
   Ještě složitější je situace u republikánů. V Iowě zvítězil s náskokem bývalý arkansaský guvernér Mike Huckabee, v New Hamshire senátor John McCain a v Michiganu bývalý guvernér z Massachusetts Mitt Romney. A v záloze zůstává ještě bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, který na svoje silnější státy teprve čeká.
   Kampaně kandidátů zatím logicky neukázaly vše, co lze v politickém marketingu rozehrát. Je poněkud problematické vytahovat třeba negativní kampaň proti kolegovi z vlastního tábora. I když drobné pošťuchování, zejména mezi Clintonovou a Obamou se již vyskytlo. Začínají se objevovat i první populistické sliby voličům (např. na téma oživení automobilového průmyslu v Michiganu). Nejzajímavější je tak v této fázi sledovat zejména dokonale propracované systémy pro oslovení a zapojení dobrovolníků, fundraising nebo dokonalé internetové prezentace. To nejzajímavější nás však v amerických prezidentských volbách určitě ještě teprve čeká.
Loga prezidentských kandidátů
Loga prezidentských kandidátů