Úvodník

30. ledna 2008 - Petr Sokol
30 Led

Právě otevíráte první číslo CEVROREVUE v novém roce 2008.

Jako hlavní téma jsme pro Vás vybrali tematiku, která bude hýbat světovou politickou scénou celý letošní rok. Takovou událostí bezesporu jsou americké prezidentské volby, jejichž předehra v podobě stranických primárek se u republikánů i demokratů rozběhla již na počátku ledna. Fakt, že po dlouhých letech nekandiduje dosavadní prezident ani viceprezident, dává již primárkám nádech obrovské vyrovnanosti. I proto si letošní americké volební klání zaslouží pozornost a CEVROREVUE nabízí pohled na startující volební maratón hned z několika úhlů. Jan Eric Surotchak, regionální ředitel Mezinárodního republikánského institutu pro Střední Evropu, představuje průběh voleb, odborník CEVRO na politický marketing Marek Buchta analyzuje dosavadní kampaň, ředitel Občanského institutu Roman Joch rozebírá pohledy kandidátů na mezinárodní politiku a politický analytik Petr Karas ukazuje, kde se v USA volí více „doprava“ a kde naopak „doleva“.
   Ústřední téma doplňuje rozhovor zabývající se také americkými volbami. CEVROREVUE se ptala vedoucího zahraniční redakce zpravodajského serveru Aktuálně.cz, Pavla Tomáška. V grafické příloze jsme pro Vás připravili mj. vizitky hlavních prezidentských kandidátů.
   V Zahraniční inspiraci se specialista na korejskou politiku Pavel Bláha vrací k volbám v Jižní Korei a k úspěchu tamní pravice. V tradiční rubrice věnované třetímu světu se znovu zaměříme na vývoj v Africe. Exkluzivní článek pro náš časopis o situaci v Keni, kterou zmítá povolební násilí, napsal František Drozdek, chargé d'affaires ČR v této africké zemi. V Galerii osobností pak najdete medailonek jednoho z „Otců zakladatelů“ USA, Alexandera Hamiltona, který pro nás připravil začínající politolog Matěj Trávníček.
   Pravidelný vědomostní test nemůže v „americkém“ čísle ověřit nic jiného, než znalosti o USA a jejich historii.

Pěkné čtení!