Proč by Jiří Pehe neměl komentovat politické události

21. ledna 2008
21 Led
blog.respekt.cz
21.01.2008
Jiří Pehe publikoval na svém blogu Aktuálně text, který mne opravdu nadzvedl ze židle. Tolik zaujatosti a ideologie jsem již dlouho nečetl a dovoluji si tedy na některé poznámky reagovat...

Pokud jde o politické zkušenosti, má jich Klaus možná až příliš. Jinými slovy, v nejvyšší politice se pohybuje téměř devatenáct let, během kterých nepoznal život mimo privilegovanou vrstvu ústavních činitelů, kteří mají ochranku, služební auta, i vlastní osobní a informační servis, a s „obyčejnými lidmi“ se viděl tak akorát při potřásání rukou.
- čili instalace nového stavu, ideální společnosti,... to už zde ale bylo a nepotřebujeme to myslím vracet 

„Potřebné politické zkušenosti“ (Václava Klause - pozn.aut.) také mohou jednoduše znamenat, že politik má všechno tak říkajíc „obšlápnuté“, což v české politice může znamenat nejrůznější druhy vazeb na politické, mediální a ekonomické subjekty.
- čili pan Švejnar to má obšlápnuté mezi ekonomy a bude tak politika stále více prorůstat s ekonomikou. Není to to, proti čemu protestujete, pane Pehe? 

(Jan Švejnar) je ochoten si pokorně vyslechnout názory druhých, místo toho, aby ty, co s ním nesouhlasí, zbytečně urážel.
- znamená snad pokorně vyslechnout i přijmout? A nevím, kde Václav Klaus někoho urazil...

Názory Švejnara jistě nejsou tak dobře známy jako názory Klause, ale to nemusí být nevýhoda. Mluvíme-li totiž o potřebě trochu provětrat českou politiku, která se už mnoho let pohybuje v uzavřeném kruhu, pak je lepší mít v čele státu někoho, o němž na jednu stranu víme, že to není žádný politický extrémista, ale kdo, na druhou stranu, snad může ještě přijít s něčím novým.
- čili kohokoliv, ale ať je nový. Proč jste nevybrali třeba Járu Cimrmanna?

Názor již výše zmíněného psychiatra (názor Cyrila Höschla, který publikoval server idnes zde - pozn.aut), že se současný prezident osvědčil v „zátěžových“ situacích, je autorovi tohoto komentáře záhadou. Pokud má na mysli schopnost současného prezidenta prahnout po politickém vlivu takovým způsobem, že je ochoten jít do tří po sobě jdoucích prezidentských voleb a být zvolen v třetím kole třetí volby rozdílem jednoho hlasu, který dodají komunisté, pak se lze za „zátěžové situace“ považovat například chování, kdy někoho opakovaně vyhazujete z bytu dveřmi a on se vrací oknem, až vás úplně uondá.
- Švejnarovi příznivce začíná ovládat nervozita

Navíc, dodnes se traduje, že když v roce 1991 došlo k puči v Sovětském svazu, a Michail Gorbačev byl odvlečen vzbouřeni na Krym, Klaus nabádal, abychom byli opatrní, protože nikdo neví, jak to v Sovětském svazu může dopadnout.
- a jak byste reagoval Vy, pane Pehe, když nikdo v té době nevěděl, jak to v bývalém SSSR bude vypadat?


Pan Pehe je v médiích prezentován jako politolog. Jednou ze ctností tohoto titulu je realismus a úcta k faktům. Bohužel, pan Pehe už poněkolikáté ve svém textu projevil zaujatost a fakta jaksi mimochodem vynechal. To, že média jeho výroky citují je výrazem zaběhnutosti výroby zpráv, kterou si pouze ulehčují práci. Mnohem smutnější je to však pro řadu poctivých politologů, kteří se musejí při své práci honosit stejným titulem jako pan Pehe...

Reakce na článek Proč by Švejnar byl lepším prezidentem než Klaus, publikovaný na http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/

Zbyněk Klíč,
výkonný redaktor CEVRO Revue