Dohoda o mlčení opozice nebude zadarmo, shodují se politologové

16. ledna 2008
16 Led
www.idnes.cz
16.01.2008
Politolog a ředitel CEVRO Ladislav Mrklas komentoval na serveru iDnes.cz dohodu mezi vládou a opozicí o neútočení v době českého předsednictví EU.

Záleželo by dle něj na konkrétní dohodě.

"Dokážu si představit, že by se koalice a opozice dohodly na neútočení v otázkách mezinárodní politiky či na tom, že utichnou každodenní žabomyší spory," uvedl. Nelze ale prý očekávat, že by se opozice vzdala kritiky vlády úplně.

Na druhou stranu připouští, že Paroubkovo kývnutí na dohodu může být dobře promyšlený taktický krok. Rok 2009 bude totiž podle něj, na rozdíl od supervolebních roků 2008 a 2010, obdobím částečného klidu na politické scéně. Konat se budou pouze volby do Evropského parlamentu, během kterých bude ČSSD potřebovat oslovit voliče a zahrát na strunu státotvorné strany
"Bude chtít ukázat, že je schopna konstruktivního jednání. Nevylučoval bych proto, že Jiří Paroubek a další představitelé strany umírní rétoriku a napadání vlády," vysvětlil.

...

Podobnou dohodu, na kterou nyní pomýšlí Topolánkův kabinet, uzavřela vláda s opozicí ve Slovinsku. To Unii předsedá v letošním prvním pololetí.
   "Ve Slovinsku je to typický příklad jejich politické kultury," myslí si Mrklas. "Strany tam vždy před volbami vystupují velice ostře, ale pak jsou schopny vládnout spolu," doplnil.
   Najít konsenzus v českém prostředí je ale podle Mrklase vždy složité. Politici se stěží dohodnou i na prioritách předsednictví, natož na tom, že na sebe nebudou útočit. "Bude to oříšek a je otázka, jak to politické elity myslí vážně," uzavřel.

Celý článek najdete zde