Senátoři a poslanci by si měli platit dopravu ze svého

20. prosince 2007 - Jiří Pospíšil
20 Pro

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že poslanci a senátoři nemohou u soukromých dopravních společností cestovat zadarmo.Bude ještě potřeba upřesnit, kdo všechno patří mezi tyto společnosti, zda se tam například počítají i dopravní podniky provozující MHD, které často bývají ve stoprocentním vlastnictví dotyčných měst, ale jinak je to krok správným směrem.
   Majitel dopravní společnosti Student Agency Radim Jančura si stěžoval na to, že jeho autobusy musí vozit zákonodárce zdarma, a soud mu dal oprávněně za pravdu.
   Je pravdou, že za I. republiky měli poslanci a senátoři rovněž nárok na bezplatnou dopravu vlaky, autobusy i letadly a stejně tak tomu bylo i u poslanců Federálního shromáždění a České národní rady za ­ko­munistů. Jenomže právě za první Československé republiky existoval fond, ze kterého se cesty zákonodárců dopravním společnostem hradily. Byl to vlastně podobný systém, jako je dnes u zdravotního pojištění, kdy za nezaměstnané, děti a důchodce je platí stát ze své kasy.
   Je logické, že vláda nemůže nařídit zdravotním pojišťovnám, aby ošetřovaly pacienty, kteří si neplatí zdravotní pojištění, ze svých peněz. A defacto to stejné nemůžeme chtít ani po privátních dopravcích. Myslím si tedy, že zákonodárci by si měli cestování platit ze svého.

Článek byl publikován v Českobudějovickém deníku 5. 12. 2007