Ubohost má jméno rasismus

20. prosince 2007 - Ondřej Kapusta
20 Pro

Konec listopadu byl pro město Zlín velmi smutný a ostudný zároveň. Skupina tří mladíků, zřejmě členů hnutí Skinheads, napadla a surově zbila na zlínském autobusovém nádraží dvaadvacetiletého univerzitního studenta tmavé pleti, původem ze Srí Lanky. Celou věc nyní šetří policie a pachatelé trestu, předpokládám, neuniknou. Dobré jméno městu to však v očích cizinců, pobývajících ve Zlíně, bohužel nevrátí.
   Zlín se řadu let profiluje jako město s poměrně velkou sítí ­za­hraničních partnerů a jako subjekt, který je značně otevřený různým formám mezinárodní spolupráce. V rámci moderní studentské mobility tak do Zlína přijíždí stále více zahraničních studentů, jejichž počet se, jak pevně doufám, bude do budoucna ještě zvyšovat. Přítomnost cizinců v našem městě je významným prvkem zapojení Zlína do mezinárodní spolupráce a staví nás to do pozice moderního evropského města, důstojného člena Evropské unie.
   Zlín dosud nepatřil mezi obce, které mají problémy s rasově motivovanými útoky, a stále si troufám tvrdit, že většina obyvatel je na přítomnost cizinců zvyklá a jejich přítomnost dokonce vítá. Já osobně se setkávám s řadou cizinců různých národností i barvy pleti a nikdy jsem od nich stížnosti na rasismus ve Zlíně neslyšel. Rasistický útok z minulého týdne by však měl všechny veřejně činné osoby, a také všechny slušné občany města vybudit k ­ma­ximální pozornosti. Jakýkoli útok na člověka si zaslouží odsouzení a jde-li o útok rasisticky motivovaný, je třeba být v soudech o to přísnější.