Naděje možného Klausova protikandidáta stále poměrně malé

06. listopadu 2007
06 List

Vedoucí katedry politologie CEVRO Institut Daniel Kunštát komentoval pro České noviny aktuální průběh prezidentské kampaně v České republice.
   Vyjádřil se například k šancím Jana Švejnara.

... V případě, že se Švejnar do boje o Hrad skutečně dá, bude proti němu hrát řada okolností, soudí politolog Daniel Kunštát. Je obecně známo, že volbu mohou významně ovlivnit komunisté. "Pro ně je na liberálním ekonomovi Švejnarovi všechno špatně," řekl ČTK expert. Dodal, že pro komunisty bude vždy Švejnar "jen emigrant", zatímco Klaus je člověk, který "žil a pilně pracoval zde". Navíc komunisté vítají Klausovo shovívavé hodnocení posledních 20 let před listopadovou revolucí. Někteří z nich ho také svými hlasy podpořili již při volbě předešlé, připomněl politolog.
   Kunštát i další politologové dlouhodobě upozorňují, že Klaus má například proti Švejnarovi či Václavu Pačesovi, o němž se také v souvislosti s prezidentstvím mluvilo, obrovskou výhodu v tom, že je čitelný, jeho chování je předvídatelné. I když s ním část veřejnosti či politické reprezentace nemusí souhlasit, alespoň již ví, co od něj může čekat. "Kromě toho, že je pan Švejnar vstřícný vůči Evropské unii, o jeho politických postojích nevím zatím bohužel nic," dodal Kunštát.

Celý článek najdete zde.

 

04.11.2007
www.ceskenoviny.cz