Čunek vs. Lepper: Polská vláda se bortí. A česká?

26. července 2007
26 Červ

Ředitel CEVRO Ladislav Mrklas komentoval pro deník Aktuálně.cz postavení českého a polského premiéra v souvislosti s korupčními aférami jejich vicepremiérů.


... Kaczyński se nebojí předčasných voleb a tah proti koaličním partnerům mu může jedině pomoci. Pro Topolánka nepředstavují předčasné volby alternativu, dokud se alespoň nepokusí prosadit rozpočtovou reformu.S tím souhlasí i ředitel společnosti CEVRO Ladislav Mrklas. "Také postavení lidovců je jiné, než má Sebeobrana v Polsku. Pro ODS neexistuje jiná varianta než vládnout společně s KDU-ČSL," dodává Mrklas...

... Pro bratry Kaczyńské to (dopady odvolání vicepremiéra Leppera) může dopadnout jen dobře. Buď jim koaliční partneři ustoupí, anebo povedou stranu do voleb, po kterých se bez jejich účasti neobejde žádná vláda. Topolánek podle dosavadních průzkumů nemůže hledět na případné předčasné volby s optimismem. Sociální demokraté už stáhli dlouholetý náskok ODS a pokud by lidovci s problémovým předsedou ze sněmovny vypadli, vyhraje volby s převahou levice."Topolánek určitě nechce, aby se odvoláním Čunka přiléval oheň do vnitrostranických soubojů v KDU-ČSL a aby se tak oslabil nezbytný spojenec," říká ředitel Mrklas. Předpovídá, že pokud bude Čunek odvolán, tak určitě nepůjde o korupční aféru, ale spíše o jeho absolutní neschopnost řídit ministerstvo pro místní rozvoj, a zajistit tak čerpání evropských fondů.
   Mrklas dodává, že slabá pozice českého premiéra nevyplývá jen z nutnosti spoléhat na lidovce. Zároveň má slabší postavení uvnitř vlastní strany. Při manévrech po vzoru Kaczyńského by mohl vzbudit odpor i uvnitř vlastní strany. Každý neúspěch nebo i snaha udržet vládu s pomocí ČSSD by ho tak mohly stát na podzimním kongresu křeslo předsedy ODS.


Celý článek si můžete přečíst zde.

26.07.2007
www.aktualne.cz