Modrá, nikoli zelená planeta / Václav Klaus

09. července 2007 - Zbyněk Klíč
09 Červ

Přečetli jsmeZnačnou kontroverzi vyvolala další kniha prezidenta Václava Klause. Šlápl totiž na kuří oko bojovníkům proti globálnímu oteplování a v širším smyslu všem tzv. environmentalistům. V knize Modrá, nikoliv zelená planeta si dovolil polemizovat se stále populárnějšími tezemi o drastickém zhoršování životních podmínek, které je dle Klausových odpůrců zapříčiněno lidskou činností. „Téma globálního oteplování se stále více a více stává zásadním ideovým a politickým střetem naší současnosti. Nositel tohoto tématu – environmentalismus – se stal dominantní alternativou ideologií orientovaných důsledně a primárně na lidskou svobodu. Je světovým názorem, který chce radikálně a s jakýmkoliv doprovodným „létáním třísek“ (tedy za cenu omezování lidské svobody a za cenu lidských životů) měnit svět,“ uvádí v úvodu Václav Klaus.
   Útlá kniha se v sedmi kapitolách a za použití velkého počtu zdrojů věnuje nejprve vymezení problému a následně se zabývá nejčastěji používanými termíny environmentalistů – (ne)vyčerpatelností zdrojů, technickým pokrokem a principem opatrnosti. V posledních dvou kapitolách pak přikládá svoji interpretaci globálního oteplování a návrhy na řešení. V závěru pak čtenář najde mj. přetisk pěti odpovědí Václava Klause na mediálně populárních pět otázek amerického Kongresu.
   S názory Václava Klause jistě nemusejí všichni souhlasit. To však není důvod je ignorovat. Jeho publikace přináší alternativní pohled do dosud jednostranného diskursu a možná to se jeho nositelům líbí ještě méně než samotné Klausovy názory. K tomu, abychom si na celou problematiku dokázali udělat ucelený názor, je však třeba znát pohledy obou stran. Tedy i ten Václava Klause.

Chce to velkou odvahu vystoupit proti převažujícímu názoru způsobem, jakým to dělá Václav Klaus. Kolem globálního oteplování nastoupil stádní instinkt odpůrců ekonomického růstu, zastánců kontroly života lidí, vědců sváděných výzkumnými granty, mezinárodních byrokratů a všech, kteří profitují z obav o vývoj klimatu. Příroda ukáže, že se mýlili.

Fred Singer, profesor environmentálních věd, University of Virginia