Proč říci Gabale ne

21. Června 2007
21 Čer
Rusko přišlo Spojeným státům s nabídkou sdílení radarové základny v Gabale, která by měla vyřadit ze hry radar ve střední Evropě. Jak uvádí vládní komunikační garant protiraketové obrany Tomáš Klvaňa, Rusko tím dokazuje, že akceptuje protiraketovou obranu. A právě proto existuje bezpočet závažných argumentů, proč by obránci euroatlantických hodnot měli bojovat za setrvání radaru v České republice.

Ruské zájmy
Rusko svým rozhodnutím sleduje své vlastní zájmy a není důvod jeho zájmy sdílet. Ostatně, lze se jen stěží domnívat, že po takřka čtyřicetiletém nepřátelství si najednou Američané s Rusy budou rozumět. 
   Prvotním motivem ruské nabídky je zřejmě geografická blízkost radaru, na který bude mít ruská armáda větší vliv než na ten český. Zařízení je více než dvacet let v ruských rukou a je na místě se obávat, že Rusové nebudou s Američany sdílet veškeré informace. Radar byl aktivován v dobách amerických operací v Perském zálivu, Afghánistánu i Iráku a bylo by s podivem, pokud by zničehonic změnil svůj účel.
   Druhý argumentem je rozsah radaru, který nezaměřuje území Ruska. Putin a spol. tak mohou dále střílet na Čečence a než se nadějem, hrozit i pobaltským zemím. Těžko se lze spoléhat na zemi, která hrozila raketovým útokem členským zemím NATO a za týden již bránila s těmito zeměmi společné hodnoty. Zapomenout bychom neměli ani na prodej ruských zbraní do zlotřilých Íránu, Iráku a Sýrie. Vůbec nestabilita ruských elit i veřejného mínění co se demokratických hodnot týče je pro Spojené státy hrozbou. Jak jinak si vysvětlit fakt, že největší procento občanů touží po návratu sovětského režimu a v zemi jsou zabíjeni nepohodlní novináři a pronásledována opozice?

Proč radar v Česku
Nabídka Ruska je pro USA zajímavější z finančního hlediska, neboť provoz radaru v Gabale stojí Rusy sedm milionů dolarů ročně, zatímco ten v Čechách by stál několik miliard. Budou však na to Američané slyšet, když do protiraketové základny již investovali sto miliard dolarů? Věřím, že nikoliv.
   V době, kdy ázerbájdžánsko-ruské partnerství ochabuje, je využití Gabaly nadmíru zajímavé ze strategického hlediska. Pro Českou republiku je však partnerství USA s Ruskem nepochybně méně zajímavé, než přímá spolupráce s nejsilnějším spojencem. A i proto bychom o ni měli nadále usilovat. Prohlášení kvazihumanistů o neexistenci hrozby a věčném míru nejenže ohrožuje deset milionů lidí, ale vydává všanc budoucí generace nespolehlivému ruskému radaru. Radar v ruských rukou je nesmírnou hrozbou vydírání celého západoevropského prostoru, a proto bychom měli plně usilovat o to, aby byl umístěn na území Aliance.

Zbyněk Klíč,
výkonný redaktor CEVRO Revue

Článek vyšel na serveru Neviditelný pes 21.6.

21.06.2007
www.neviditelnypes.cz