Komunální problém

28. května 2007 - Michal Slánička
28 Kvě

Komunální politika skýtá celou řadu situací, které jsou zapeklité, ovšem dají se řešit lidsky, institucionálně, apod. Ovšem situace, které se chci věnovat, je přinejmenším sporná. Jak se má zachovat vedení místní organizace, v našem případě ODS, jestliže dochází k redukci politických stran ve volebním obvodu, čímž sílí pozice nezávislých subjektů. Tento případ nastal např. v Brandýse nad Orlicí, nejmenším městě Pardubického kraje. Má právo místní vedení ODS pomoci konkurenční straně k obnovení činnosti (KDU-ČSL)?
   Odpověď je sporná, ovšem domnívám se, že i přes pasáže stanov lze říci, že toto právo má. Při existenci pouze ODS, KSČM a jednoho subjektu nezávislých, je vzkříšení KDU-ČSL nezbytnost. Bez pomoci této straně by v lepším případě v tomto městě vítězily kandidátky nezávislých, v horším případě by ve městě vznikla místní organizace ČSSD, což mají v plánu, a město by definitivně připadlo levici.
   Ano, vedení oblastní, regionální či celostátní ODS mohou namítat, že napomáhat konkurenci je nepřípustné, mají však pravdu jen pokud neuvažujeme v kontextech. Nač by v budoucnu bylo vítězství ve volbách, když bych neměl koaličního partnera? A KDU­-ČSL je na komunální úrovni ODS nejblíže. Osobně variantu „pomoci“ zvažuji, ovšem jak se k těmto krokům postaví má mateřská strana? Vyloučí mne? Zruší organizaci? Neměla by ani jedno, ovšem zostřený dohled je přeci jen přípustný i pochopitelný. Celý problém se dá hypoteticky rozšířit na obecnou otázku, zda vůbec mají místní organizace právo napomoci k vzniku potenciálních partnerů či soupeřů, kteří by politickou hru brali vážně a hráli by ji s námi se vším všudy, čímž by se eliminovaly zisky nezávislých kandidátek.
   Abych se však vrátil zpět do reality, toto není hypotetická situace, to je realita v Brandýse nad Orlicí. Pánové politologové i studenti politologie mi dozajista dají za pravdu, že zde již nejde jen o vnitrostranickou věc, nýbrž jde o celkovou víru v systém politických stran a jeho pochopení na komunální úrovni, i o váhu, jakou přikládá např. ODS tomuto systému.