Malé strany se vracejí k ODS. Nevyhnutelně.

14. května 2007
14 Kvě

Komentář k intergaci pravice vyšel v Hospodářských novinách 14.5.2007


Česká republika začíná směřovat k systému dvou stran. Předzvěstí je počínající integrace pravice. Část Unie svobody bude na blížícím se sjezdu požadovat bližší spolupráci s ODS a integrační ochotu naznačuje i volba nového vedení SNK-ED.

Když zmizí cíl existence
Česká republika vykazuje jednu důležitou charakteristiku - je homogenní. V naší zemi neexistuje výraznější etnické, náboženské či geografické etnikum, které by společnost výrazně štěpilo. Dominantní spor se točí kolem ekonomických a sociálních otázek.
   Tento rozpor v minulosti vedl k rozdělení stran na pravici a levici. Další štěpení - regionální, etnické a náboženské - se v České republice neuchytilo. Ať již v důsledku vyčerpanosti (moravistická hnutí v počátcích 90. let), či odcházející konstituční báze obrany církve (KDU-ČSL).
   Existence malých pravicových stran je založena na pomíjivých základech. US-DEU vznikla na negativních emocích vůči ODS, Evropští demokraté (ED) na osobních ambicích a Strana zelených na aktuálním tématu. Základ SNK je sice pevný, komunální, na celostátní ambice však ani ve spolupráci s ED nestačí. Tendence k jednomu pravicovému bloku jsou proto přirozené.
   V čele US-DEU dnes sedí lidé, kteří před rokem 1998 nebyli členy žádné politické strany. Postrádají původní étos vymezení vůči ODS, proto je u nich velmi pravděpodobný pragmatický postoj k otázce slučování. Rovněž v čele SNK-ED nově zasedli zástupci, kteří se s ODS umí dohodnout. Jak v Praze (Markéta Reedová), tak v Hradci Králové (Helmut Dohnálek) a Středočeském kraji (Josef Martinic) dělají tito členové vedení náměstka lídrovi ODS.
   Snaha o spolupráci je výrazem pochopitelného zájmu malých stran, jak si udržet aspoň část moci (tedy původního cíle každé etablované strany). Příklad KDS dokazuje, že integrace neznamená automaticky pohlcení.

Čekání na KSČM a lidovce
Překážkou pro podobný proces na levici je existence KSČM. Strana je založena mimo jiné na odkazu k předlistopadovým poměrům, který je nepřijatelný pro ČSSD. Integrace tak přichází v úvahu až za několik generací, kdy se KSČM zbaví pupeční šňůry ke své předchůdkyni.
   Neznámou zůstává také situace KDU-ČSL - té brání v jasném přimknutí k některému z pólů silné regionální religiózní zázemí a rovněž zřejmé rozpory v pohledu na základní politické otázky mezi voličskou základnou a vedením. Do budoucna však KDU-ČSL v zájmu zachování vlivu bude muset mezi jednou ze stran zvolit. Ať již s ohledem na klesající voličskou podporu, či stálé zužování výběru témat, na kterých se jako strana může profilovat.
   Chce-li být český politický systém zdravý, ke dvoustranickému formátu by měl mít sklon. Jakékoliv další štěpení stranického systému představuje jen osobní ambice jednotlivců a je pro systém jako celek škodlivé.

Zbyněk Klíč,
výkonný redaktor CEVRO Revue

Článek najdete zde.

14.05.2007
www.ihned.cz