Legislativní smršť namodro. Vláda odložila plán zákonů.

14. května 2007
14 Kvě

Prorektor CEVRO Insitutu Petr Kolář komentoval pro deník Aktuálně.cz legislativní plán vlády.


Když vláda splní všechny své sliby, na první pohled bude opakovat praxi předchozích vlád. I když začala pracovat se zpožděním, letošních 97 nových norem téměř dosahuje ročního průměru levicových vlád, který mírně překračoval hranici 100 zákonů.
Na nevýhody takového přístupu upozornil prorektor vysoké školy CEVRO Petr Kolář, který vyjmenoval tři hlavní nevýhody takového postupu.
   Český stát je zvyklý hodně regulovat a podle ústavy to smí jen pomocí zákonů. "V důsledku to vede k tomu, že se parlament stává výrobnou zákonů, jejichž obsahem nejsou nejdůležitější politická rozhodnutí, nýbrž zbytečně podrobné, technické a kazuistické normy," zdůraznil prorektor.
   Za druhé, příliš slabé vlády nejsou schopny své zákony ve sněmovně prosadit. To vede k často chaotickým poslaneckým zásahům do vládních návrhů, což vyvolá nutnost měnit přijaté normy opět dílčími novelami.
   Vlády jsou rovněž nuceny vydávat stále víc zákonů, aby přijaly do českého právního řádu všechny evropské směrnice, například v minulém volebním období jich bylo víc než dvě stě a tempo se nezmenšuje ani letos. Ve většině evropských zemích přitom stačí pro přijetí nevýznamných směrnic jen rozhodnutí vlády. 


Celý článek si můžete přečíst zde.

02.05.2007
www.aktualne.cz