Blogově o blogu

27. dubna 2007 - Ivan Langer
27 Dub
Weblog –  záznam(ník) nebo zkráceně a neformálněji blog je webová aplikace, obsahující periodické příspěvky na jedné webové stránce. Nejčastěji, nikoli však nezbytně, bývají zobrazovány v obráceném chronologickém pořadí, (tj. nejnovější nahoře). Není pochyb o tom, kdo stál na počátku blogování. Byl to samozřejmě Jára Cimrman. Byl to také první blogozpytec (blogistik). Za všechna jeho pravidla blogování bych uvedl to snad nejdůležitější: Každé zbytečné slovo je zbytečné. Jára Cimrman. Ruští blogeři však tvrdí, že blogování bylo předpovězeno v 19. století ruským princem v knize Rok 4338, napsané v roce 1837: Domy jsou spojeny prostřednictvím magnetického telegrafu, který umožňuje lidem od sebe vzdáleným spolu komunikovat … Každá domácnost bude publikovat druh denního žurnálu či newsletteru a distribuovat jej mezi vybrané příjemce. Server i285.com kontruje, že praotcem blogu je Nostradamus, který „v dálce za horizontem skryl lidi nesčetného zabarvení schopných začít blohovat. Blohovat pravdu a lež široko daleko.“
Ve světě se již delší čas diskutuje o tom, že blogy se stávají čím dál tím významnějším médiem, kterému klasická média nemohou v některých aspektech konkurovat. Apple se pomocí soudního procesu snaží zjistit, odkud ti zatracení blogeři shánějí tak zatraceně dobré informace a návštěvnost všech blogů na systému Bloger.com již dávno předstihla návštěvnost serveru NYT.com (on-line verze deníku New York Times). Americká armáda hledá blogery. Nechce je zavřít, ale zaměstnat. Proč? Protože armádní verze internetu své vlastní blogery nemá a americká armáda přitom publikuje na své síti materiály pro miliony lidí. Jenže vyhledávat v nich a držet přehled o jednom oboru, se armádě nedaří zajistit. Chcete tedy být placeným blogerem píšícím na armádní internet o nejnovějších postupech v detekci trhavin? Máte šanci. Americká armáda přitom živými blogery nahradí původní expertní fulltextový systém, který se snažil tyto informace ze všech možných armádních webů extrahovat a analyzovat sám.
V minulých dnech jsem se stal součástí této široké komunity. Celý článek, složený z textů různých blogů a deníčků, je důkazem, že i tato obec může hrát v budoucnu důležitou roli. Jak se mi daří blogovat, zjistíte na: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ivan-langer.php.