Prosinec
17. kongres ODS
V Praze se 18. a 19. listopadu uskutečnil 17. kongres ODS. Delegáti na volebním kongresu potvrdili v čele strany premiéra Mirka Topolánka. Jeho prvním místopředsedou se nově stal pražský místopředseda a dosavadní řadový místopředseda Pavel Bém.
Místopředsedy ODS zůstali středočeský hejtman Petr Bendl a ministr vnitra Ivan Langer, kteří uspěli již v prvním kole. Delegáti rozhodli o tom, že o zbylá dvě místa v nejužším vedení ODS se utkají ministři Petr Nečas, Vlastimil Tlustý a Petr Gandalovič i moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský.
Do dalšího kola se tak nedostala dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová, jediná žena v předsednictvu. Vypadl i šéf senátorů ODS Jiří Šneberger, poslankyně Zdeňka Horníková a liberecký primátor Jiří Kittner. O místopředsedech rozhodovalo v prvním kole 477 delegátů – Langer získal 310 hlasů, Bendl 274, což jim stačilo ke zvolení. Do druhého kola šel Tlustý se ziskem 154 hlasů, o dva méně dostal Nečas. Gandaloviče volilo 143 delegátů, stejně jako Tošenovského.
Nováčkem ve vedení ODS se na kongresu strany stal po druhém kole místopředsednické volby ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič. O poslední volné křeslo řadového místopředsedy se ve třetím kole tajné volby utkali ministr práce Petr Nečas a moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Do dalšího klání už nepostoupil Vlastimil Tlustý, který se o místopředsednickou funkci neúspěšně ucházel už na minulých kongresech.
Ve třetím kole byl pak posledním místopředsedou zvolen Petr Nečas, který získal tři hlasy nad potřebnou nadpoloviční většinu.
Kongres ODS uložil vedení strany v čele s premiérem Mirkem Topolánkem zabránit vzniku vlády ČSSD s komunisty a odmítl velkou koalici či opoziční smlouvu s ČSSD. O návrhu zakázat jakoukoli vládní spolupráci s ČSSD delegáti po přijetí této rezoluce nehlasovali.
Kongres Topolánkovi dal při jednání o vládě v podstatě volné ruce, o konkrétní podobě kabinetu či termínu předčasných voleb se rezoluce nezmiňuje. Za prioritu bere ODS předčasné volby v příštím roce. Premiéra přitom sjezd zavázal, aby složil takovou vládu, která bude mít v programu co nejvíce priorit ODS, když se mu předčasné volby prosadit nepovede.
Další dva starostové pro ODS
Již jen dvě okresní města čekala na své starosty. A obě radnice obsadili zástupci ODS. V Hodoníně, kterému dosud vládli lidovci, do starostovského křesla dosedl dosavadní místostarosta Lubor Šimeček z ODS. Lídr hodonínských občanských demokratů si hlasování, zda bude příští čtyři roky starostou, musel odbýt dvakrát. Zastupitelé ho zvolili až 27. listopadu, když se místním stranám podařilo dohodnout koalici.
Starostu z řad ČSSD vystřídal v Třebíči kandidát ODS Ivo Uher. Volby vedení města se zúčastnilo 14 zastupitelů z 26 přítomných. Deset zastupitelů z uskupení Heřman zpátky na radnici, Strany zelených a SNK Břehy a SNK ED, které podpořili i dva členové zastupitelstva za ODS, opustili sál na protest proti tomu, že volba vedení města bez uzavřené koaliční dohody byla možná pouze s podporou KSČM.
Ustavující zastupitelstvo se sice konalo již 6. listopadu, ale zastupitelé na něm pouze složili slib a poté se dohodli na odložení volby vedení města.
Bém primátorem Prahy
Pražským primátorem se stal opět Pavel Bém z ODS. Na ustavující schůzi o tom 30. listopadu rozhodli v tajné volbě noví městští zastupitelé. Bém získal hlasy 49 ze 69 zastupitelů. Zbylých 20 hlasů bylo neplatných. V čele metropole bude stát Bém, který byl nedávno zvolen prvním místopředsedou ODS, druhé volební období. Jeho jediný soupeř František Hoffman (KSČM) se kandidatury vzdal. Občanští demokraté mají v zastupitelstvu nadpoloviční většinu hlasů. ODS drží post pražského primátora již od roku 1991.
V další volbě se stal primátorovým náměstkem opět Rudolf Blažek (ODS), získal 46 hlasů. Do stejné funkce zastupitelé zvolili 47 hlasy dosavadního radního Pavla Klegu (ODS). Náměstkyněmi se staly Hana Žižková (ODS), kterou volilo 49 zastupitelů, a Markéta Reedová (SNK ED), která dostala 48 hlasů.
Radními zastupitelé zvolili opět Radovana Šteinera a nově starostu Prahy 10 Milana Richtra, místopředsedu pražských občanských demokratů Jiřího Janečka, někdejší místostarostku Prahy 6 Marii Kousalíkovou, Milana Pešáka (všichni ODS) a Petra Štěpánka (Strana zelených).
Sedm statečných reforem
Pod názvem „Sedm statečných reforem pro budoucnost“ sepsala ODS návrh programu nové vlády, který 6. prosince předala sociálním demokratům, lidovcům a zeleným. O návrhu začali ještě tentýž den jednat ve sněmovně zástupci všech čtyř stran.
Zásadní změny plánované do konce volebního období v roce 2010 se mají podle nejsilnější strany týkat sedmi základních témat: veřejných rozpočtů a daní, důchodů a sociálního systému, zdravotnictví, podnikatelského prostředí a trhu práce, omezení regulace, reformy policie a boje proti korupci. Sedmou kapitolou je české předsednictví v EU a evropské fondy. Všechny teze obsahují konkrétní termíny, do nichž chtějí smluvní strany změny prosadit, i výčet chystaných novel zákonů.